C3C Engineering AS - c3c.se/norge | Støttemurer fra enkle lasteramper til komplette avfallsanlegg
Total logo
Bransjestemmer
Jon Iver Bakken ønsker en nyansert, helhetlig og opplyst debatt om avfallsforbrenning . Foto: Jens Egil Heftøy

Matavfallet skal ikke brennes

Vi må bruke hele verktøykassen for å nå målene våre, skriver leder i fagforum for avfallsforbrenning Jon Iver Bakken.

I Avfallsbransjens artikkel «Som å se en gammel røykereklame» kan man ut fra sitatene få et inntrykk av at filmene til Sirk Norge gir uttrykk for man ønsker å brenne matavfall. Dette er slett ikke tilfelle.

Det aller viktigste vi gjør er å redusere mengde med avfall vi produserer, øke gjenbruken og legge til rette for effektiv materialgjenvinning.

– Som å se en gammel røykereklame

Det er mye logikk i avfallshierarkiet – og vi trenger vel neppe å minne om at det i dag er et pålegg om å legge til rette for å sortere ut matavfall og på den måten sørge for at viktige næringsstoffer gjenvinnes. Det er en utvikling vi støtter fullt og helt.

Et annet poeng, som ikke ble nevnt i den første utgaven av artikkelen, er at det med stor sannsynlighet om noen få år vil være flere forbrenningsanlegg med karbonfangst i Norge. Det betyr at anleggene, i tillegg til å destruere uønskede stoffer i f.eks. ikke-gjenvinnbar plast og forsyne byene våre med verdifull energi, også vil kutte de fossile CO2-utslippene med minst 90 %, samt produsere storskala CO2-fjerning ut av restavfallsposen.

Dette er avgjørende for å nå klimamålene.

Vi tror dette vil bli en nødvendig og svært bærekraftig behandlingsmetode for ikke-gjenvinnbare avfallsfraksjoner, i et godt og sunt samspill med bl.a. en bærekraftig materialgjenvinning. Avfall er og blir komplekst fagfelt. Vi må derfor bruke hele verktøykassen for å nå målene våre, og jeg gjentar at fagområdet fortjener en mer nyansert, helhetlig og opplyst debatt.

Kildesortering innendørs

EnviroPac AS
Skyfish Kvalitetsikring AMS

Kurs i kvalitetssikring av AMS

Force Technology Norway AS

Henger og Slep

NTM Trailer & Tipp

Miljøpistolen® NITON XL2 Plus

Holger Hartmann As

Renovasjonspåbygg

NTM Trailer & Tipp

Slik leverer du båten

Viking Gjenvinning AS
Relaterte artikler
Siste nytt fra Avfallsbransjen.no

Ballepresser

Nordcon As
Total - Poser og sekker

Poser og sekker

Total Holding

Deler og tilleggsutstyr

Nordcon As

Transport

Viking Gjenvinning AS
Måling av andel biogen og fossil CO2 ved hjelp av C14-metoden - FORCE Tecnologies

Biogen CO2-måling

Force Technology Norway AS
X

Hold deg oppdatert! Få vår ukentlige nyhetsoppdatering sendt direkte til innboksen din.

Din e-postadresse vil ikke bli brukt til å sende deg noe annet enn våre nyhetsbrev. Les mer på vår personvernside.